Jest jednym z najwartościowszych miodów. Znane są zwłaszcza jego właściwości lecznicze. Ma charakterystyczną ciemną barwę i ostry smak. Zawiera witaminy i materiały łatwo przyswajalne przez człowieka. Stosowany jest zwłaszcza w chorobach układu krążenia, chorobach skóry oraz na kaszel. Poznajcie właściwości miodu gryczanego.
Miód gryczany- z czego powstaję?
Miód gryczany ma kolor mocnej herbaty. Przechowywany dłuższy czas w miejscu, w którym jest możliwy dostęp światła, zmienia barwę z ciemnobrunatnej do prawie czarnej. Jest więc jednym z najciemniejszych miodów. Rozpoznać go można również po intensywnym zapachu kwiatów gryki. Zalicza się do miodów nektarowych (kwiatowych).
Miód gryczany – jak stosować?
Łyżkę miodu gryczanego dobrze jest rozpuścić w szklance letniej wody wieczorem po to, żeby spożyć go na czczo z rana na 30 minut przed śniadaniem. Taka kilkutygodniowa (np. trzytygodniowa) kuracja poprawi naszą odporność, wygląd skóry, trawienie, stan naczyń włosowatych, samopoczucie. W stanach chorobowych (kaszel, przeziębienie) można stosować 1-2 łyżki miodu gryczanego (a nawet więcej, jeśli nie ma skutków ubocznych) 3 razy dziennie.
Profilaktycznie mogą to być 1-2 łyżki stołowe na dzień.